The Imber Ultra

Rotary Logo

AVR logo

Sunday, 3rd March 2019, at 09:00

TRA Licence Number: 2114

This event is held under England Athletic rules

This event is the joint enterprise of AVR and the Rotary Club of Westbury
 

The proceeds for this event will be given to charities supported by the Rotary Club of Westbury, including Julia's House - Children's hospice
and the Shree Saraswoti School project to rebuild schools destroyed by the earthquakes in Nepal.


Results 2015

Position Name Club Time Category
108 runners completed the race.
1. Ed Catmur Thames Hare and Hounds 3:51:07 M
2. James Donald Team Bath 4:06:49 M
3. Steve Muir n/a 4:24:17 M35
4. Daniel Edmunds n/a 4:24:44 M
5. Mark Blake Hot Chilli Tri 4:38:26 1st MV40
6. Christopher MacLean 4:38:38 M
7. Barry Awan Team Bath Athletics Club 4:50:13 2nd MV40
8. Iain Rutherford 4:54:49 M
9. Richard Page Chippenham Harriers 4:55:21 M
10. James Denison 4:58:05 M
11. Lee Cutting 9 Regt RLC 5:00:10 M
12. Ally Watson Serpentine 5:07:51 M
13. Richard Browning 5:12:09 M
14. Paul Stout 5:12:10 M
15. Kalem Hicks 9 Regiment 5:15:07 M
16. Rick Nicholls 5:17:46 M
17. Peter Banks 5:17:51 3rd MV40
18. Ian Holmes Gillingham Trotters 5:24:40 4th MV40
19. James Davies none 5:24:42 M
20. Linn Erixon Sahlstrom AECC Running Club 5:24:48 1st Lady
21. Clive Noyes 5:24:53 5th - MV40
22. Andy Sample 5:25:12 6th - MV40
23. Paula Hewitt Elmbridge Road Runners 5:25:24 2nd Lady
24. Dave Telfer Calne Running Club 5:25:46 1st - MV50
25. Henry Church Running Somewhere Else 5:26:28 7th - MV40
26. Marina Ranger Ealing Eagles Running Club 5:26:53 3rd Lady
27. Nichola Newton Calne Running Club 5:27:47 1st Lady FV50
28. George Browning 5:28:48 M
29. James Page Team AVS 5:30:57 8th - MV40
30. Jared Stauble 5:30:57 M
31. Jon Meek Winchester & District AC 5:32:05 2nd - MV50
32. Peter Ormrod 5:32:54 M
33. Stephan Godfrey 5:33:53 9th - MV40
34. Mark Barnett Chippenham Harriers 5:34:55 10th - MV40
35. Leo Simikel 5:35:11 M
36. Dan Mistretta 5:35:18 M
37. Bjorn Lawton n/a 5:35:26 M
38. Paula Jones 5:35:41 1st FV40
39. Dale McCarter Stonehenge Triathlon and Road Club 5:35:58 M
40. Mark Fraser Slinn Allstars 5:37:41 11th - MV40
41. Simon Morgan Avon Valley Runners 5:39:01 12th - MV40
42. Peter Elms 5:39:44 M
43. Jim Ehlert 5:39:54 13th - MV40
44. Dan Adams None 5:43:00 14th - MV40
45. Andrew Cleverley Pegasus Running Club 5:49:14 15th - MV40
46. Kirstie Lewis 5:51:10 2nd - FV40
47. Ian Miller 5:51:12 16th - MV40
48. Peter Lane 5:52:36 M
49. Stewart Liesnham Lordshill Road Runners 5:53:54 17th - MV40
50. Glenn Bowyer 5:53:54 M
51. David Hall 5:54:54 3rd - MV50
52. Kendra Hughes Bracknell Forest Runners 5:55:11 3rd - FV40
53. Jeremy Hall Bracknell Forest Runners 5:55:11 18th - MV40
54. Hugh Cook Swindon Shin Splints 5:56:15 19th - MV40
55. Jenny Mills Launceston Road Runners 5:56:35 1st Lady FV60
56. Jason Gardiner Blurs Warriors 5:57:05 M
57. Stephen Park 5:58:27 M
58. Richard Corp Frome Running Club 5:59:47 20th - MV40
59. Steve Carroll Frome Running Club 5:59:47 4th - MV50
60. Tamsin Woodcock 6:02:08 F
61. Richard Boardman 6:02:17 5th - MV50
62. Lee Blackford 6:04:26 21st - MV40
63. Maria Harryman Avon Valley Runners 6:05:27 F
64. Jay Bentley 6:07:16 22nd - MV40
65. Chris Baker 6:08:40 M
66. Steve Nuttall Westbury Running Group 6:10:18 6th - MV50
67. Jo Hadfield Calne Running Club 6:14:11 4th - FV40
68. Mike Julien 6:14:15 7th - MV50
69. Ben White Team White 6:15:50 23rd - MV40
70. Sarah Whelan Bracknell Forest Runners 6:20:12 5th - FV40
71. Luretta Spearing Poole Runners 6:26:11 F
72. Judith Chubb-Whittle Somer AC 6:26:11 2nd - FV50
73. Greg Hawkins Littledown Harriers 6:26:11 M
74. Kevin Bonfield 6:27:16 M
75. Nicky Johnson 6:27:16 3rd - FV50
76. Javier Castillo 6:27:58 24th - MV40
77. Sean Carrivick Avon Valley Runners 6:29:02 M
78. Kevin Stenson 6:29:02 M
79. Helen Fletcher 6:31:36 F
80. John Lewis Stonehenge Triathlon and Road Club 6:31:36 M
81. Matt Farrell 6:32:36 M
82. Mark Fresch Trail Running Association 6:35:18 25th - MV40
83. Louise Mcwilliams none 6:35:20 6th - FV40
84. Shiela Drake Eastleigh RC 6:36:21 7th - FV40
85. Kevin Smith Eastleigh RC 6:36:21 26th - MV40
86. Piers Keenleyside Ealing Eagles Running Club 6:39:07 8th - MV50
87. Edward Casper Fareham Crusaders Running Club 6:39:53 9th - MV50
88. Lucy Peazold Fareham Crusaders Running Club 6:40:10 8th - FV40
89. Kate Pearce Bath British Military Fitness 6:40:22 F
90. Gordon Robinson 6:40:22 27th - MV40
91. Lee Wall 6:40:22 M
92. Keith Brockway Bath British Military Fitness 6:40:25 M
93. Paul Hughes Bath British Military Fitness 6:40:25 M
94. Neil Turnbull 6:40:25 28th - MV40
95. Robert Merrell 6:41:07 M
96. Kate Robertson Fareham Crusaders Running Club 6:41:07 9th - FV40
97. Paul Stephens Fareham Crusaders Running Club 6:41:07 29th - MV40
98. Peter Barty Fareham Crusaders Running Club 6:41:07 30th - MV40
99. Graham Clarke Horsham Joggers 6:42:44 M
100. Rita Williams 100 Marathon Club 6:42:45 2nd - FV60
101. Stuart Arguile Avon Valley Runners 6:43:02 1st - MV60
102. Chris Fleming 7:00:44 31st - MV40
103. Debbie Craven Smith 7:00:45 10th - FV40
104. Tim O'Brien MudCrew 7:03:20 32nd - MV40
105. Ellen Cottom 7:08:20 11th - FV40
106. Lisa Hewitt 7:08:20 12th - FV40
107. Will Holland Avon Valley Runners 7:12:59 M
108. Mark Harrison Avon Valley Runners 7:12:59 M
Retired Helen Bennett Retired F
Retired Ines Braun Gillingham Trotters Retired FV40
Retired Matt Lambourne Running Somewhere Else Retired M

The trophies/prizes are as follows: