The Imber Ultra

Rotary Logo

AVR logo

Sunday, 11th March 2018, at 09:00

ARC Licence Number: ARC 18/tbc

This event was held under ARC rules

This event is the joint enterprise of AVR and the Rotary Club of Westbury
 

The proceeds for this event will be given to charities supported by the Rotary Club of Westbury, including Julia's House - Children's hospice
and the Shree Saraswoti School project to rebuild schools destroyed by the earthquakes in Nepal.


Results 2017

Position Name Club Time Category
103 runners completed the race.
1. James Donald Team Bath 4:14:18 SM
2. Josh Taylor Team Bath 4:18:09 SM
3. Daniel Piper Avon Valley Runners 4:41:28 SM
4. Paul Southwood Unattached 4:42:28 MV40
5. Iain Rutherford Army 4:43:54 SM
6. Roland Kelly Unattached 4:44:39 MV40
7. Alf Menzies Unattached 5:10:23 MV50
8. David Howe Calne Running Club 5:11:54 SM
9. Allen Taylor Teignbridge Trotters 5:11:55 MV40
10. Alex Morgan Unattached 5:18:06 MV40
11. James Hartley Unattached 5:23:19 MV40
12. Alex Szabo-Beky Unattached 5:33:31 SM
13. Alex Perry Unattached 5:35:48 MV40
14. Paula Jones Calne Running Club 5:36:35 FV40
15. Kevin Stephens Unattached 5:30:50 MV40
16. Danny Gard Avon Valley Runners 5:38:09 MV40
17. Jilly Raw Pewsey Vale RC 5:38:59 SF
18. Keziah Moreno Unattached 5:38:59 SF
19. Jo Robinson Unattached 5:40:32 FV50
20. Clive Noyes Unattached 5:40:40 MV40
21. Mark Mortimer Unattached 5:41:14 MV40
22. Michelle Blower Calne Running Club 5:41:38 FV40
23. Mathew Bowers Hedge End Running Club 5:42:07 MV40
24. Gavin Collins Hedge End Running Club 5:42:07 SM
25. Simon Carney Running for Time 5:45:23 SM
26. Rob Lush Salisbury Tri Club 5:45:24 MV40
27. Adam Rutherford Unattached 5:48:38 SM
28. Giles Davis Unattached 5:58:28 SM
29. Dave Jeffreys Unattached 5:58:59 SM
30. Robin Lewis Team Bath Athletics Club 5:59:15 SM
31. Tim Laney Unattached 5:59:17 MV50
32. Jamie Ranson Wimborne Orienteers 5:59:48 SM
33. Mark Bentley Hook Runners 5:59:48 MV40
34. Glenn Bowyer Unattached 6:00:52 MV40
35. Stewart Liesnham Unattached 6:00:52 MV40
36. Mark Greenfield Fareham Crusaders Running Club 6:00:53 MV50
37. Peter Barty Fareham Crusaders 6:02:49 MV40
38. Luke Piper Unattached 6:08:19 SM
39. Kasia Dickson Chichester Westgate Triathlon Club 6:08:19 SF
40. Graham Butler St Mary's Sports Centre ... 6:10:15 MV60
41. Mark Roderick Unattached 6:12:27 MV40
42. Dave Telfer Calne Running Club 6:14:36 MV50
43. Steve Carroll Frome Running Club 6:15:55 MV50
44. Michael Haines Fareham Crusaders Running Club 6:16:31 MV40
45. Richard Beard Bedford Harriers AC 6:17:16 MV60
46. Jolene Farion Avon Valley Runners 6:18:13 SF
47. Jenny Mills Launceston Road Runners 6:18:22 FV60
48. Nichola Newton Calne Running Club 6:20:20 FV50
49. Matthew Taylor Calne Running Club 6:20:40 MV50
50. Ben Vincent Avon Valley Runners 6:20:40 SM
51. Neil Stockley Unattached 6:21:03 MV40
52. Martin Walker Unattached 6:22:03 MV40
53. Nichola Fulstow Weston Athlelic Club 6:22:03 FV40
54. Edward Alexander Itchen Spitfires Running Club 6:25:50 SM
55. Louise Hendes Poole AC 6:25:03 SF
56. David Pugh Dorset Doddlers RC 6:25:03 MV40
57. Toby Jackson Unattached 6:25:14 MV40
58. Peter James Unattached 6:25:14 MV40
59. Philip Titley Unattached 6:28:18 MV40
60. Charis Lucas Unattached 6:30:07 SF
61. Lissie Henry Unattached 6:31:36 SF
62. Mick Farrar Avon Valley Runners 6:32:10 MV50
63. Daniel Brooks Unattached 6:33:15 SM
64. Steve Nuttall Westbury Running Group 6:33:48 MV50
65. Craig Rose Unattached 6:36:37 SM
66. Mike Julien Tailwind Nutrition 6:41:48 MV50
67. Michael Alderdice Avon Valley Runners 6:43:55 SM
68. Mark Bale Unattached 6:47:32 MV40
69. Juliet Coulson Avon Valley Runners 6:49:07 FV40
70. Suzann Large Avon Valley Runners 6:49:07 FV40
71. Peter Veleski Avon Valley Runners 6:49:07 SM
72. James Kyle Unattached 6:52:30 SM
73. Tami Aziz Unattached 6:57:06 MV40
74=. Beth Pirie Victory AC 6:57:36 FV40
74=. Helen Boiling Victory AC 6:57:36 FV40
76. Andrew Hackland Unattached 6:58:02 MV40
77. Lisa Sammons Oxford City AC 7:03:32 SF
78. Stuart Archard Unattached 7:06:58 SM
79. Jim Smith Somer AC 7:06:58 SM
80. Richard Wareing Unattached 7:17:30 SM
81. Silvia Panella Peral North Devon RRC 7:23:00 FV40
82. Andrew Bickle 100 Marathon Club 7:23:00 MV60
83. Daniel Lewis Unattached 7:23:00 MV40
84. Stephen Young Unattached 7:38:55 MV50
85. Neil Wheeler Marlborough Running Club 7:47:21 SM
86. Debbie Marshall St Austell Running Club 7:47:21 FV40
87. Lucy Jewels St Austell Running Club 7:47:21 FV40
88. Andrew Heaney Unattached 7:49:10 MV50
89. Trev Wilkins Rebel Scum 7:49:31 MV40
90. Andy Broadfield Unattached 7:49:31 MV40
91. Rose Clarke Purbeck Runners 7:49:31 FV40
92. Adam Hewitt Unattached 7:49:31 SM
93. Kelly Henly Unattached 7:49:51 FV40
94. Gina Dearing Vegan Runners UK 7:49:51 FV40
95. Mina Holder Unattached 7:50:07 SF
96. Dean Talbot Unattached 7:52:28 MV40
97. Louise McWilliams Unattached 7:53:03 FV40
98. Sarah Ackroyd Great Western Runners 7:55:12 FV60
99. Lin Holley Trail Running Association 8:00:09 FV50
100. Neil Comley Rebel Scum 8:02:08 MV40
101. Denise Day Unattached 8:02:08 FV50
102. Richard Blissett Hot Chilli Tri 8:11:05 SM
103. Nicole Jackson Avon Valley Runners 8:11:05 SF

The trophies/prizes are as follows: