The Imber Ultra

Rotary Logo

AVR logo

Sunday, 3rd March 2019, at 09:00

TRA Licence Number: 2114

This event is held under England Athletic rules

This event is the joint enterprise of AVR and the Rotary Club of Westbury
 

The proceeds for this event will be given to charities supported by the Rotary Club of Westbury, including Prostate & Breast Cancer research charities and a Ugandan Well project .


Results 2019

Trophies

Position Name Club Time Category
115 runners completed the race.
1. Ed Knudsen - Happy Birthday Ed Avon Valley Runners 4:03:17 SM
2. Tom Simmons 4:14:32 SM
3. Josh Taylor Team Bath Athletic Club 4:17:01 SM
4. Edward Coleman 4:31:11 MV40
5. Jamie O'Brien 4:35:12 SM
6. Robert Ashton 4:36:04 SM
7. Paul Southwood 4:42:48 MV40
8. Ade Hurren Corsham Running Club 4:43:31 MV50
9. Howard Ewan Cirencester AC 4:50:30 SM
10. Martin Hurst 4:52:48 SM
11. Christopher Rhodes 4:57:02 SM
12. Sarah Morwood Mudcrew 5:01:15 SF
13. James Taylor Team Bath Athletic Club 5:02:51 SM
14. David Harvey Portsmouth Joggers 5:04:10 SM
15= Peter James 5:07:21 SM
15= Mike Pillinger 5:07:21 SM
17. Jade Rolfe Lordshill Road Runners 5:08:45 SM
18. Wayne Farrugia Reading Roadrunners 5:15:31 SM
19. Gary Pattison Derwent Valley Trail Runners 5:16:43 SM
20. Maree Jesson Wootton Road Runners 5:19:22 SF
21. Simon Tootell Wootton Road Runners 5:19:28 MV40
22. Andrew Simmons 5:20:48 MV50
23. Stuart Holloway City of Salisbury AC & RC 5:25:05 SM
24. Philip Smith City of Salisbury AC & RC 5:25:07 MV50
25. Alex Perry 5:29:01 MV50
26. Simon Welch 5:38:25 MV40
27. Paula Jane Jones Calne Running Club 5:38:45 FV40
28. Richard Addy 5:41:44 SM
29. Richard Davis Tailwind Nutrition 5:42:16 SM
30= Andrew Smallbone 5:44:05 SM
30= Nick Bland 5:44:05 SM
32. Jen Benson 5:44:27 SF
33. Luke Hinds Chippenham Harriers 5:44:50 MV40
34. Andrew Cleverley Pegasus Running Club, Cardiff 5:44:59 MV50
35. Chris Baker 5:46:17 MV40
36. Dave Jeffries 5:47:15 SM
37. Helen Alvis Team Bath Athletic Club 5:47:47 SF
38. James Donald Team Bath Athletic Club 5:47:49 SM
39. Barney Huthwaite 5:48:26 SM
40. Peter Lemon 100 Marathon Club 5:53:29 MV50
41. Oliver Le Cluse 5:53:31 MV40
42. Stewart Unsworth Corsham Running Club 5:57:06 MV40
43. Scott Addyman 5:57:53 SM
44. Christopher Smith 6:00:14 MV40
45. Juliet Coulson 6:00:23 FV40
46. Toby Mitchell 6:03:49 MV40
47. Harry Ebdon Frome Running Club 6:04:28 MV50
48. Jo Robinson 6:04:32 FV50
49= Craig Hall 6:10:27 SM
49= Sam Winstone 6:10:27 SM
51= Mick Farrar Avon Valley Runners 6:12:20 MV50
51= Caroline Watson Avon Valley Runners 6:12:20 FV40
53. Andy Davy Hungerford Hares RC 6:13:01 SM
54. Caroline Billis Heaton Harriers & AC 6:13:08 SF
55= Heather Neal 6:13:18 SF
55= Jim Vince Hart Road Runners 6:13:18 MV50
57= Helen Bennett AVS Tri 6:13:23 SF
57= Sophie Bennett 6:13:23 SF
59. Anne Slater 6:13:38 SF
60. Rachael Fake 6:13:53 FV40
61. Jenny Mills Launceston Road Runners 6:14:04 FV60
62. Alison Little 6:15:20 FV50
63. David Cox Motcombe Runners 6:15:35 MV50
64. Dave Telfer Calne Running Club 6:16:04 MV60
65. Emma Challis Cats Protection 6:16:56 FV40
66. Jeff Mitchell Hatch Warren Runners 6:17:15 MV40
67. Liz Kemp 6:17:44 FV40
68. Daniel Coleman 6:20:36 SM
69. Mike Jopson 6:20:37 SM
70. Geoff Ellis RAFO 6:21:20 MV40
71. Alex Fearon Avon Valley Runners 6:22:36 MV40
72. Moshe Blumberg Hungerford Hares RC 6:25:44 SM
73. Christopher Demmery Westbury Running Group 6:28:27 MV40
74= Neil Hopkins Hogweed Trotters 6:29:03 MV40
74= Elizabeth Jones Hogweed Trotters 6:29:03 FV40
76. Daniel Parker Corsham Running Club 6:29:29 MV40
77. Jack Goodwin Almost Athletes 6:29:57 SM
78. Stewart Alden Winchester & District AC 6:30:11 MV40
79. Janet Cobby New Eltham Joggers 6:30:12 FV50
80. Daniel Gillborn 6:30:43 MV40
81. Steve Nuttall Westbury Running Group 6:33:08 MV50
82. Stephen Young 6:39:41 MV50
83= Steve Probert 6:39:58 MV40
83= Jim Barron 6:39:58 MV50
85. Kevin Sheppard 6:40:02 MV40
86. Hugh Cook Swindon Shin Splints 6:40:14 MV50
87. William Johnson 6:42:10 SM
88. Pat Bennett 6:43:53 FV50
89. Andy Clutton Gosport Road Runners 6:45:37 MV50
90. Karl Gough 6:46:10 SM
91= David Lawton Purbeck Runners 6:47:37 MV50
91= Paula Lawton-Archer Purbeck Runners 6:47:37 FV50
93. Simon Moore 6:47:59 SM
94. Nichola Joanne Newton Calne Running Club 6:49:03 FV50
95= Lucy Reeve 6:49:32 FV40
95= Patrick Healy Thames Hare & Hounds 6:49:32 MV50
97. Richard Oxford Wootton Bridge Runners 6:57:13 SM
98. Jacqueline Stott Vegetarian Cycling & AC 6:57:37 FV40
99. Richard Young 7:02:47 MV40
100. Tim Cairnes 7:20:44 MV60
101. Joanne Jarvis 7:21:57 FV50
102. Kate Leafe Swindon Striders 7:24:30 SF
103. Ben Palmer 7:24:33 SM
104. Helen Duffy Deal Tri Club 7:25:50 FV40
105= Kevin Stenson 7:25:56 SM
105= Sean Carrivick 7:25:56 SM
107. Anna Cunningham 7:25:57 FV40
108= Steven John Jackson 100 Marathon Club 7:31:02 MV50
108= Jim Whitmarsh 100 Marathon Club 7:31:02 MV50
108= Naomi Bennett 100 Marathon Club 7:31:02 FV50
111. Tony Wilkins 7:35:49 MV60
112. Jon Shaw Calne Running Club 7:38:32 MV50
113. Anthony Powell Calne Running Club 7:45:30 MV50
114. Helen Whittaker 7:49:18 SF
115. Dave Harrison 7:49:28 MV50

The trophies/prizes are as follows: